
Følg årets telemark-VM
Norges Skiforbund Telemark sender 8 utøvere til VM i franske Les Contamines 19. - 23. mars.
Start/resultatlister på fisski.com
Dag 1: VM-gull til Nygaard Løken
Dag 2:
Dag 3:
Dag 4:
Etter sterke World Cup runder i slovenske Krvavec og franske Pra Loup, fortsetter de norske utøverne å vise at de er i god form. Trym Nygaard Løken har tatt seieren i de siste åtte rennene, og er favoritt før årets VM.
–Det har vært en ekstremt bra sesong hittil i år, og det gjør naturligvis at mine og andre sine forventninger er høye før dette mesterskapet, forteller Trym Nygaard Løken.
– Jeg trives godt med skirenn i mars når vi får sol, plussgrader, litt uvjevne forhold og salting av løypene - det har vi trent mye på på sommerstid, sier han.
I Krvavec leverte samtlige norske utøvere sterke resultater, alle innenfor topp 10. I Pra Loup ble World Cup-runden imidlertid forkortet, med kun ett av tre renn gjennomført. Krevende forhold førte til at både et klassiskrenn og et sprintrenn måtte avlyses av sikkerhetshensyn til utøvere og funksjonærer.
– Jeg vet det sies at man i mesterskap ikke må gjøre det lille ekstra, fordi normalt er godt nok. For min del har det fungert godt å gi det lille ekstra, gire opp litt og risikere litt mer. Vi kjører ikke for poeng i World Cup-sammenlagt, vi kjører kun for medaljene i VM. Jeg gleder meg og ser frem til det jeg håper blir et godt VM sett med norske øyne, sier Nygaard Løken.
Sportssjef Bjørn Espen Aase forteller at Norge stiller godt forberedt til VM.
– Trym er favoritt i herreklassen etter å ha dominert World Cup denne sesongen, men det er tøffe konkurrenter og vi forventer et tight race. Trym er en meget erfaren utøver som er sterk både fysisk og mentalt, og jeg er sikker på at han gjør en grundig jobb som alltid under besiktigelsen og finner rett tenningsnivå på start. Både Jacob Benjamin Alveberg og Mikkel Nygaard Løken har vist at de har et høyt toppnivå med henholdsvis tredje og fjerde plass som beste i World Cup, og de siste dagers treninger har vist at de har gjort jobben godt. Med en god dag og to gode omganger så har de definitivt mulighet til å kjempe om pallen.
- Junioren Even Opheim er her i VM primært for å høste erfaring, men har ferdigheter nok allerede til å oppnå gode plasseringer, selv om hovedmålet er Jr. VM i Bardonecchia første uken i April. På kvinnesiden er både Gøril Strøm Eriksen og Kaja Bjørnstad Konow klare pallkandidater. Vi ser tydelig at de har hatt en klar formstigning under de siste dagene på trening og vi forventer at de vil gi Jasmin Taylor (GB) og de franske kvinnene tøff kamp i dette mesterskapet. Ella Strøm Eriksen har ikke fått trent like mye som resten av landslaget pga studiepraksis og har ikke deltatt på den siste WC runden, men hun er erfaren og uten noe stort press på seg så kan hun være en joker i mesterskapet. Emma Araldsen har akkurat fått medisinsk klarsignal etter skaden under WC på Ål, selv om albuen fremdeles ikke er 100%. Vi skal derfor ikke forvente toppresultater, men Emma har overrasket før, oppsummerer Aase.
Basert på NSFTs uttaksprosess og kriterier har NSFT tatt ut 8 utøvere til VM.
Disse representerer Norge i VM i Les Contamines
Menn:
- Trym Nygaard Løken, Bækkelagets Sportsklub
- Jacob Benjamin Alveberg, Bækkelagets Sportsklub
- Mikkel Nygaard Løken, Bækkelagets Sportsklub
- Even Opheim, Ål IL
Kvinner:
- Gøril Strøm Eriksen, Bækkelagets Sportsklub
- Kaja Bjørnstad Konow, Asker Skiklubb
- Ella Strøm Eriksen, Bækkelagets Sportsklub
- Emma Araldsen, Asker Skiklubb
Program og invitasjon finner du her: